Da li se moze oduzeti drzavljanstvo ako osoba nema ni jedno drugo?

Искуства при подизању пасоша, код нас и иностранству, питања везана за то
petarPan
Поруке: 2
Придружен: Уто Нов 14, 2023 1:56 pm

Da li se moze oduzeti drzavljanstvo ako osoba nema ni jedno drugo?

Порука од petarPan » Уто Нов 14, 2023 2:07 pm

Dobar dan,

imam jedno kratko pitanje i pokusao sam ovde da nadjem odgovor ali ga nije bilo. Dolazi vreme da produzim Madjarski pasos na osnovu drzavljanstva koje sam stekao pre desetak godina. Naravno, kao i mnoge ovde, muci me jezik i to moze imati odredjene posledice pri javljanju u konzulat. Kao i mnogi, pitam se da li u najgorem scenariju moze doci do oduzimanja drzavljanstva i da li je to moguce ako osoba nema ni jedno drugo drzavljanstvo ili pasos? Ja sam igrom slucaja vratio srpsko drzavljanstvo, da ne objasnjavam razloge i ostao samo sa madjarskim. Da li je neko imao iskustva sa takvim slucajem? Jer u mom slucaju ako bih usao u proces oduzimanja drzavljanstva ostao bih bez ikakvog i da li je to pravno moguce? Hvala

Adi_TM
Поруке: 9
Придружен: Пон Феб 06, 2023 9:31 pm

Re: Da li se moze oduzeti drzavljanstvo ako osoba nema ni jedno drugo?

Порука од Adi_TM » Чет Нов 16, 2023 4:06 pm

I believe that there is a possibility, namely, that you would be rendered as "stateless".I'd say that Hungary can revoke your citizenship, but I do not know if they will actually do that, since you would become, as I said, stateless.

petarPan
Поруке: 2
Придружен: Уто Нов 14, 2023 1:56 pm

Re: Da li se moze oduzeti drzavljanstvo ako osoba nema ni jedno drugo?

Порука од petarPan » Суб Нов 18, 2023 7:54 pm

Thank you for the answer. That is my point, by international laws and rules is it possible someone to become "stateless" because of relatively minor reason? Of course I got the citizenship totally legal, with minimal language knowledge but clerks accepted it. I am in the procedure for German citizenship and it is a matter of day when it would be approved. But I don't want to have expired document in the meantime (hungarian passport). Thank you, your answer encourages me.

frm1
Поруке: 6
Придружен: Нед Дец 20, 2020 2:59 pm

Re: Da li se moze oduzeti drzavljanstvo ako osoba nema ni jedno drugo?

Порука од frm1 » Суб Дец 16, 2023 7:06 pm

Колико је мени познато то није могуће (https://ravnopravnost.gov.rs/wp-content ... anstva.pdf) члан 8 Конвенције то изричито забрањује и Мађарска је потписница те Конвенције. Међутим, ту постоји једно друго питање, да ли мађарски Устав предвиђа примат међународног права, што би значило да Конвенција има већу правну снагу од домаћег закона или не. Чак и да је примат прописан то не би требало да разумеш као апсолутну гаранцију да то тога никако не може доћи (стално државни органи свих држава света доносе одлуке које су незаконите или неуставне) па ако би заиста донели одлуку о одузимању ти за сво то време не би могао да извадиш нови пасош и самим ти окончаш поступак пред немачким органима и морао би да водиш некакав судски поступак који може дуго да траје. Укратко, вероватноћа за (макар привремено до окончања таквог судског поступка) одузимање је у твом случају далеко мања, али је не би требало потпуно искљyчити. Имало би смисла да се посаветујеш са тамошњим адвокатом. Поздрав

Пошаљи Одговор