Zakletva

Искуства са заклетве, питања у вези са тим
cecili555
Поруке: 71
Придружен: Сре Мар 04, 2020 2:12 pm

Re: Zakletva

Порука од cecili555 » Чет Сеп 10, 2020 7:56 am

Ako zeli neko neka slobodno napise kako je bilo na zakletvi da li je bilo novih termina poziva i drugo.. Osim ako nije bilo polozenih zakletvi ili jednostavno ne zeli to da se podeli sa drugima!!

oli.sevo
Поруке: 6
Придружен: Пет Јан 31, 2020 11:22 am

Re: Zakletva

Порука од oli.sevo » Чет Сеп 10, 2020 1:17 pm

Moje iskustvo od danas u Beogradu: u jednom terminu je zakazano troje ljudi. Ulazite po pozivu 1 po 1, prvo u cekaonicu, a onda i na razgovor. Pratnja nije dozvoljena, morate sami. Dakle, konzulka me je pozvala, pricale smo preko stakla, pored nje stoji moje pripremljeno drzavljanstvo, a pred njom se nalazi papir sa mojim podacima. Trazila je licnu kartu/pasos, i pocela:
Ispreskakala je sa osnovnim pitanjima - kog dana sam rodjena, gde, koja mi je adresa... bas osnovno. VAZNA NAPOMENA: Ako ste, kao i ja, ucili madjarski na casovima ili iz knjiga, verovatno ste upoznati samo sa jednom recju za odredjen pojam. Ona upotrebljava sinonime. Tek kada sam rekla da nisam razumela rec, kaze neku meni poznatu. Ispitala me je sva pitanja za koja svi znamo - o muzu, o poslu, o roditeljima, sve veoma kratko. Medjutim dva pitanja (na koja inace znam odgovore) je formulisala tako da nisam razumela neku rec i nisam mogla iz konteksta da shvatim pravo pitanje. Pitala me je iz cega se sastoji ( miböl ál) moj radni dan. So obzirom da nisam razumela tako formulisano, ona je rekla da je rec ál veoma vazna i da bih to morala da znam, ali ja vise u tom trenutku nisam znala nista. A naravno da znam sta znaci, sad kad me je prosla trema i kada se sve sleglo. Takodje, nije dozvoljena upotreba bilo kakvih univerzalnih reci, ukoliko postoji madjarski izraz.
Ja sam veoma razocarana u sebe, jer sam od treme zaboravila i kako se zovem.
Moj nivo znanja madjarskog je takav da umem da razgovaram o svakodnevnim stvarima, da opisem bilo lalav dogadjaj, prepricam... pre dve nedelje sam bila u Segedinu i sasvim se lepo snasla sa znanjem koje imam. Dakle, pricam i razumem sasvim solidno, ali izgleda samo kad sam opustena :)
Rekla mi je da se javim ponovo u decembru.

Konzulka je inace veoma fina, ljubazna i razgovetna.
Nemojte da vas moje iskustvo obeshrabri, do mene je bilo, ne do njih.

Srecno svima, i javite i vasa iskustva!

cecili555
Поруке: 71
Придружен: Сре Мар 04, 2020 2:12 pm

Re: Zakletva

Порука од cecili555 » Пет Сеп 11, 2020 3:13 pm

Eto nadamo se uvek najboljem pa i prolazku na zakletvi, ali niposto odustajanje tako je to ponekad i drugacije.. Kazi mi u decembru jel ponovo sva dokumenta na pocetak se predaju ili samo nova zakletva da se polaze?
Da li su te zvali na zakletvu sa fiksnog broja ili mobilnog?
I po tvom misljenju na kom si nivou sa znanjem jezika, pitam to zbog razlicitosti i tezine pitanja? ne pitaju svakoga isto.

Lila
Поруке: 38
Придружен: Уто Мар 10, 2020 3:52 pm

Re: Zakletva

Порука од Lila » Нед Сеп 13, 2020 12:19 pm

Kada udjete iz Knjeginje Zorke, i kada stanete pred one bele resetke, cekajuci da cujete zvuk da mozete da ih otvorite, preko interfona ce vam reci da protrljate rukavice dezinfekcionim sredstvom (vegyszer). Ono ce se nalaziti sa vase leve strane u beloj plasticnoj kutiji, pricvrsceno na resetke.
Protrljajte rukavice sa tim, zelim vam srecu.

cecili555
Поруке: 71
Придружен: Сре Мар 04, 2020 2:12 pm

Re: Zakletva

Порука од cecili555 » Пон Сеп 14, 2020 2:12 pm

Toliko o zakletvi od 9 septembra, znaci nema nista vise novoga, u prevodu nisu prosla ni preostala dva kandidata!!

EasyPeasy
Поруке: 2
Придружен: Уто Сеп 15, 2020 8:26 am

Re: Zakletva

Порука од EasyPeasy » Сре Сеп 16, 2020 5:26 pm

Dobar dan svima! Da li neko može da preporuči dobrog predavaca mađarskog?

Igor85
Поруке: 12
Придружен: Чет Авг 27, 2020 5:40 pm

Re: Zakletva

Порука од Igor85 » Чет Сеп 17, 2020 7:15 am

Da li neko zna nekoga ko je pozvan u narednim danima, mesecima na zakletvu ?
Nije valjda da je to to ?!

friki78
Поруке: 29
Придружен: Сре Феб 05, 2020 9:17 am

Re: Zakletva

Порука од friki78 » Пет Сеп 18, 2020 11:48 am

friki78 пише:
Пет Авг 07, 2020 8:28 am
Ima li neko neke novosti ko je predao na Malti? pre ovog haosa od corone?
:roll:
Da li neko zna, kako uopste javljaju u vezi drzavljanstva? da li zovu? mail? postom pismo???
Maltezi, ima li nekog sa svezim iskustvom????
Da li neko dobio odgovor od Gabora?

NS99
Поруке: 2
Придружен: Нед Јул 12, 2020 11:55 am

Re: Zakletva

Порука од NS99 » Уто Сеп 22, 2020 8:29 am

Postovani,
Voleo bih da podelim svoje iskustvo u vezi sa protekle 2 godine procesa sticanja drzavljanstva. Pre svega da se zahvalim svima koji su do sada svoja iskustva podelili sa nama i time nam znacajno pomogli. Napominjem da je ceo proces zaista jednostavan i da su svi sluzbenici krajnje profesionalni i vrlo ljubazni. Pored uslova da se ima predak (koji ne mora biti madjarske nacionalnosti) potreban je jos uslov poznavanja jezika, sto je naravno sasvim korektno i najmanje sto mozemo da uradimo. Ja sam odlucio da kad vec ucim jezik, da ga ucim kako treba, kao i svaki drugi. Mala napomena za sve, madjarski je jezik sa mnogo izuzetaka i njega ne treba uziti kao nemacki, jer nikada nece biti gotovi zapravo sa jednom oblasti. Pokusajte da ga "nadogradjujete", ucite sto vise od jednom, sa sto vise izvora. Vodite se knjigama, ali nemojte striktno pratiti lekcije i strebati gramatiku do iznemoglosti, doci ce vremenom pa se uvek mozete vratiti na to. Knjige koje preporucujem za pocetak svakako Lépésenként magyarul (pocnite sa prvim delom, najbolju gramatiku ima), prvi deo svakako, drugi slobodno kasnije i ne morate ceo. Za vokabular odlicna Halló itt Magyarország, (gramatika stura i vise kao podsetnik), isto dva dela, na kraju svakog izlistan mini recnik sa svim recima iz knjige (vrlo korisno). I morate se posvetiti, ne mora to svaki dan, ali mora kontinuitet, lako se zaboravlja. Ja sam godinu dana samo ucio intezivno (sam bez ikakvih casova, bar je na prvi deo bezveze da uzimate casove jer je zaista jednistavno, kasnije kod nekih gramatickih stvari zaista treba pomoc), ali...imate milion mogucnosti da jos ucite jezik. Neki od odlicnih su i Language Exchange, razni tipski sajtovi gde vi nudite besplatno nekome da mu drzite casove nekog jezika koji znate, a on vama za uzvrat drzi casove madjarskog. Napravite svoj profil i onda vas ljudi kontaktiraju i vi njih. Ja sam tako jedno vreme drzao nemacki pola sata, a meni jedan student madjarski. Napomena, oni kojima je madjarski maternji jezik, a ne govore nas, ne umeju da vam objasne zasto je nesto tako. Njima je to prosto tako, zato ne trosite vreme da vam oni objasnjavaju, oni vam prosto sluze za vezbu naucenog. Pored toga, slusajte madjarsku muziku, gledajte filmove, ali pre svega jutjubere (i to isti sadrzaj koji biste na nasem gledali, da vam to ne bude obaveza, vec svakodnevnica, recepte, igrice, vlogove sa putovanja, tamo je jezik mnogo nama razumljiviji, nego na vestima ili tv-u). E sad, ja sam ipak odlucio da preko leta odem u Madjarsku na Nyári Egyetem, mozete birati na kolko nedelja. Imate u vise gradova Szeged, Debrecen, Budapest, Pécs. To je jedna veca investicija, ali mogu da kazem da sam tamo za mesec dana naucio vise nego za godinu dana ranije. Prelepo iskustvo, imate i kulturne programe, obilazke Peste, muzeja cime pokrivate zaista i ono sto vas mogu pitati na predaji dokumenata. Tamo su me smestili u srednju grupu kad sam dosao (B1). Ranije se ne ispalti da idete, jer to stvarno mozete sami. Naravno i pre toga sam u wordu na telefonu pravio svoj recnik sa madjarskim recima i prevod, i kad god sam cekao nesto, imao vremena makar i na dva minuta, sam to ponavljao i kako predjete lekciju ili naidjete na neku rec samo nadopunjavate recnik. Kad sam se vratio sa tog letnjeg univerziteta, isao sam samo na par casova kod odlicne profesorke, koja me je u par casova samo pripremila kako ce to da izgleda i pripremila da razgovaram na odredjene teme. Predao sam vrlo brzo krajem septembra prosle godine u Sobotici. Pre toga sam dakle sredio papire, izvode sa prevodom, umrlicu od pradede i zahtev za drzavljanstvo. Zvao sam da zakazem termin, kazete kad vam odgovara i vase podatke. U Subotici divni ljudi rade, koji su zaista profesionalni, ali pre svega spremni da pomognu. Kad sam dosao prvo vas cuvar pita zasto ste dosli pozove unutra skenira vas detektorom, zatim razgovarate sa sluzbenikom. Napomena, ja sam razgovarao i sa sluzbenikom (pitanja osnovna ko ste, odakle ste, proveri vase papire, pita nesto iz biografije), on vas onda uputi kod kozula. Konuzl mi je uzeo papire, unosio ih u racunar i paralelno samnom razogavarao. Izuzetno prijatan covek, pitao me je koje mi je omiljeno jelo, od cega se pravi, standardno kako sam ucio madjarski, planovi za buducnost, hobiji, da navedem madjarskog kompozitora. Uglavnom cilj je da vi ne odgovarate na pitanja kao na ispitivanju, vec da sto prirodnije ucestvujete u konverzaciji, dodate nesto svoje, pitate konzula...rekao mi je potom da ocekujem poziv za 6 do 8 meseci. No zbog ove situacije sa koronom je to naravno potrajalo do sada, dakle septembra ove godine. Stigao mi je poziv na mobilni telefon, nisam cuo poziv, pa sam ih ja pozvao ponovo. Rekli su mi da dodjem na zakletvu, ponesem masku, licnu kartu i plavu hamijsku. Ceo konzulat su preuredili u skladu sa situacijom, sada postoje salteri sa staklenim zidom, pa problem moze biti da cujete osobu sa druge strane. Rasporede vas u red, potpisete tri papira i dva ubacite u glasacku kutiju sa strane, kasnije ide himna i zakletva, dobijanje drzavljanstva i ko hoce ubacivanje koverte sa formularom za upis u glasacku listu u istu kutiju. Nije bilo dodatne provere, bice je ukliko vam na proveri pri predaji zabeleze da treba ponovo da vas pitaju na zakletvi. Eto to bi bilo "ukratko" to. Budite vredni i samo strpljivo i polako. Divno je imati priliku da postanete EU drzavljanin, iskoristite je, naucite jos jedan jezik, postanite time bogatiji i otvorite vrata sveta za vas. Pozdravljam vas!

cecili555
Поруке: 71
Придружен: Сре Мар 04, 2020 2:12 pm

Re: Zakletva

Порука од cecili555 » Уто Сеп 22, 2020 12:37 pm

Madjarski jezik perfektno moze da zna samo onaj kome je to maternji jezik, da budemo iskreni, sve ostalo je diskutabilno. u ambasadi u BG krajnje su korektni, ali u svaka doba mogu da nadju nesto sto neznate,mada, nebi trebalo.. i eto vas opet na pocetku, da se nelazemo ucite sto vise jezik, ja gledam filmove emisije vesti i drugo na madjarskom, jos od detinjstva ga ucim po potrebi, i opet mi kada sam predavala dokumenta nasli neko pitanje koje nije na mom B2 nivou, mada mi nisu uzeli to za "zlo". a moze im se kako hoce. zato kada se naoruzate znanjem nema iznenadjenja niti bojaznosti, sve se oko znanja jezika koliko mogu da primetim vrti, i oko cekanja na zakletvu.

Пошаљи Одговор