odlazak iz srbije

Све што не спада у остале теме слободно пишите овде, питања, предлози, остало...
DuleP
Поруке: 1
Придружен: Уто Мар 05, 2019 3:08 pm

odlazak iz srbije

Порука од DuleP » Уто Мар 05, 2019 3:11 pm

jer mogu samo da odem iz srbije bez da se igde odjavim ili nesto, ili ipak moram do supa i ostala birokratija, i ako da,sta sve mora da se odradi? hvala na dgovoru

milan_ns
Поруке: 32
Придружен: Нед Јун 10, 2018 10:39 am

Re: odlazak iz srbije

Порука од milan_ns » Пет Мар 15, 2019 4:37 pm

Moje objasnjenje je zasnovano na iskustvu, od pre 10 godina, te preporucujem dozu opreza i provere.

Osoba se moze odseliti iz Srbije tako sto prosto predje granicu i ne vrati se, bez da obavesti drzavu. Vecina se na taj nacin i odseli, ukljucujuci i mene samog. Nikakvih problema nisam imao: Redovno produzavao pasos, glasao u srpskom konzulatu, itd.

Sa druge strane, po zakonu RS, osoba je duzna da prijavi promenu prebivalista (mesta gde se nastanio) u roku od 8 dana (https://goo.gl/zrGzok). Cak su i kazne propisane za nepostovanje zakona.

Medjutim u realnosti, ovo niko ne kontrolise.

Dalje, odjavom sa srpske adrese, gubite benefite po pitanju dozvole za parkiranje (vezana za adresu), popust na porez na nekretninu (ako je imate). Mislim da cak postajete nerezident po pitanju platnog sistema RS, odnosno gubite pravo na klasican dinarski tekuci racun u banci.

Drugim recima, ako nemate neki specifican razlog (zelite da operete ruke od Srbije zauvek), odjava prebivalista, iako zakonska obaveza, nije bas najpametnija ideja.

Пошаљи Одговор