2020- da li jos uvek vazi zakon za drzavljanstvo?

Све што не спада у остале теме слободно пишите овде, питања, предлози, остало...
Tambalamba
Поруке: 5
Придружен: Сре Јул 01, 2020 1:27 pm

2020- da li jos uvek vazi zakon za drzavljanstvo?

Порука од Tambalamba » Пон Јул 13, 2020 9:20 pm

Dragi ljudi,
Od skoro sam pocela da se zanimam ovom temom,
sto se papira tice- mogu od srednjeg veka da iskopam pretke(salim se naravno, ali su moji zaista u Vojvodini od pamtiveka)
Ono sto me zanima je:
1. Da li se zakon menjao u odnosu na 2011.godinu?
2. Koji nivo madjarskog jezika je potrebno znati?
3. Ako ste pocinjali od nule sa ucenjem jezika- koliko vam je vremena trebalo nekim opustenim ali kontinuiranim tempom da naucite dovoljno za drzavljanstvo? (imam i prijateljicu koja je madjarica pa bih sa njom pricala na madjarskom)
4. Sta je ono sto biste mi napomenuli vezanu za celu proceduru kao i ucenje jezika?
Hvala unapred!

Arhitekta
Поруке: 88
Придружен: Уто Феб 05, 2019 8:54 am

Re: 2020- da li jos uvek vazi zakon za drzavljanstvo?

Порука од Arhitekta » Уто Јул 21, 2020 9:15 am

Zdravo Tambalamba,

1. Zakon se nije menjao, isti je kao što je bio, s tim što su kriterijumi znanja jezika pojačani u poslednjih 4-5 godina.
2. Okvirno srednji komunikacijski nivo je potreban
3. Srednji nivo je moguće dostići za godinu do dve rada u kontinuitetu. Na kraju krajeva, sve zavisi od talenta za jezike i motivacije, ima ljudi koji su dostigli to i za šest meseci intenzivnog rada, a ima onih koji se vuku po nekoliko godina.
4. Što pre krenuti u proceduru, cela situacija sa COVID-om pokazuje koliko je sve neizvesno i kako ne treba traćiti vremena i odlagati stvari. Takođe, detaljno prekontrolisati izvode iz matičnih knjiga jer tu često ima pogrešnih podataka i rupa koje mogu kasnije da izazovu problem.

Mici
Поруке: 2
Придружен: Пон Мар 29, 2021 4:22 pm

Re: 2020- da li jos uvek vazi zakon za drzavljanstvo?

Порука од Mici » Пон Мар 29, 2021 4:30 pm

Pozdrav svima,

Danas sam donela odluku da učim mađarski jezik i da apliciram za državljanstvo. Po nacionalnosti sam Srpkinja i svi moji preci su Srbi, ali čukundeda (1896. rođen) i čukunbaba (1904. rođena) su mi sa teritorije Srema, pa bih se na osnovu njih pozvala.

Interesuje me da li uslovi i dalje važe u 2021. godini, s obzirom na Koronu i sve ove vanredne okolnosti? Da li možete da mi pošaljete neke knjige za učenje? I koju školu stranih jezika iz Novog Sada mi preporučujete?

Hvala unapred,
Milica

cape011
Поруке: 54
Придружен: Чет Мај 31, 2018 3:26 pm

Re: 2020- da li jos uvek vazi zakon za drzavljanstvo?

Порука од cape011 » Сре Мар 31, 2021 8:42 am

Zdravo, uslovi se nisu menjali , sve je isto. Nije bitno koje ste nacionalnosti i koje su vam nacionalnosti bili/su preci.

Za početak pogledajte sajt foruma - Mađarsko državljanstvo.
Tu stoje uputstva, početni materijal, par knjiga itd.
Najbolje da krenete na kurs jezika u neku školu stranih jezika ili sa privatnim profesorom.
Srećno!

Mici
Поруке: 2
Придружен: Пон Мар 29, 2021 4:22 pm

Re: 2020- da li jos uvek vazi zakon za drzavljanstvo?

Порука од Mici » Сре Мар 31, 2021 2:28 pm

Hvala puno na informacijama!!

Mily
Поруке: 1
Придружен: Суб Апр 03, 2021 9:57 am

Re: 2020- da li jos uvek vazi zakon za drzavljanstvo?

Порука од Mily » Суб Апр 03, 2021 10:04 am

Pozdrav svima,

Bila bih jako zahvalna ukoliko neko moze da mi kaze, da li mogu da dobijem drzavljanstvo na osnovu osobe (prabake) koje je rodjena u Krnjesevcima (Srem, Srbija) pre 1921 godine?
Nigde ne mogu da najdem neku listu gradova koji su nekada pripadali Madjarskoj. Na nekim mapama Srem je ukljucen, na nekima nije. Kako bih mogla da proverim da li uopste mogu da dobijem pasos ili ne?
Ja sam Srpkinja, rodjena u Beogradu i svi smo Srbi. Ne znam da li je u mom slucaju moguce dobiti drzavljanstvo.
Trebutno zivim u EU i tu bih predala zahtev.
Sto se Madjarskog jezika tice, ucila sam preko privatnih casova pre par godina ali sam onda odustala. Krenula bih ispocetka.

Hvala unapred!

Abece
Поруке: 16
Придружен: Нед Јан 31, 2021 12:38 am

Re: 2020- da li jos uvek vazi zakon za drzavljanstvo?

Порука од Abece » Суб Апр 03, 2021 2:26 pm

Koliko znam Stara Pazova, ali i Cela teritorija Vojvodine su OK za drzavljanstvo. Možete uvek pisati ambasadi u BGu i pitati.

Sto se tiče jezika, mislim da ljudi ne znaju šta znaci pojam “srednji nivo”. Ako se zaista traži srednji nivo sada, trebaće barem 2 godine intezivnog, redovnog učenja.

Пошаљи Одговор