Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Све што не спада у остале теме слободно пишите овде, питања, предлози, остало...
cecili555
Поруке: 71
Придружен: Сре Мар 04, 2020 2:12 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од cecili555 » Чет Феб 18, 2021 1:33 pm

E danas mi nece pojedinci da kvare raspolozenje :D
Posto sam zavrsila za sebe i porodicu sve papire, ceka nas u Austriji posao i stan od 1 marta, to su lepe vesti za mene, a ne rasprava ovde.... barem znam zasta sam ja "cepala" glavu moju za sta sam ucila. MIRNO radi bre kako hoces ucio ne ucio tvoja stvar, mani vise raspravljanje ko hoce ucice ko nece taj nece. neka radi kako ko hoce, mani vise da ga mrsis..
Ja na ovom forumu nisam nikome odmogla znaju to mnogi ovde pogotovo oni iz privatnih poruka. zato uzivaj zelim ti sve najlepse.

mirno
Поруке: 26
Придружен: Уто Јул 07, 2020 7:05 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од mirno » Чет Феб 18, 2021 3:43 pm

cecili555 пише:
Чет Феб 18, 2021 1:33 pm
E danas mi nece pojedinci da kvare raspolozenje :D
Posto sam zavrsila za sebe i porodicu sve papire, ceka nas u Austriji posao i stan od 1 marta, to su lepe vesti za mene, a ne rasprava ovde.... barem znam zasta sam ja "cepala" glavu moju za sta sam ucila. MIRNO radi bre kako hoces ucio ne ucio tvoja stvar, mani vise raspravljanje ko hoce ucice ko nece taj nece. neka radi kako ko hoce, mani vise da ga mrsis..
Ja na ovom forumu nisam nikome odmogla znaju to mnogi ovde pogotovo oni iz privatnih poruka. zato uzivaj zelim ti sve najlepse.
Bas mi je drago zbog tebe. Neka ti je sa srecom u Austriji. Valjda ces sad biti malo opustenija i kulturnija. Pozdrav.

cecili555
Поруке: 71
Придружен: Сре Мар 04, 2020 2:12 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од cecili555 » Пет Феб 19, 2021 9:41 am

Pitajte forumasi u inboks sta vam treba da pomognem

Eastwind
Поруке: 5
Придружен: Суб Феб 22, 2020 6:14 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од Eastwind » Нед Феб 21, 2021 6:20 pm

A da vas dvoje nadjete sobu? Ljudi dodju da citaju o oduzimanju drzavljanstva, a 90% teme je prepirka vas dvoje (nebitno ko je u pravu, a ko ne), imate privatne poruke i tamo se svadjajte.

Abece
Поруке: 16
Придружен: Нед Јан 31, 2021 12:38 am

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од Abece » Чет Феб 25, 2021 11:25 pm

Evo koga zanima, može pogledati na nedeljnom nivou kome su sve povučena drzavljanstva.
To je koliko sam razumela mađarski službeni glasnik.
https://magyarkozlony.hu/?content=Állam ... zavonással+

U Talalatok će biti poređani brojevi glasnika hronološki, po nedeljama, kliknete na one gde su obe tražene reci oznacene zelenim (allampolgarsag visszavonassal). Kad se otvori to izdanje, u sadržaju, da bi se izbeglo da se sve čita, samo se opet klikne na prvi po redu pomenuti Állampolgárság visszavonással.

90% “povučenih” u prethodnoj godini su bili iz SSSR, neko mesto Munkac se često spominje, šta li su tamo muljali...😂 Velika većina imena nisu uopšte mađarska, tako da neznanje jezika odmah pada na pamet. Otprilike svake nedelje po 3-4 se oduzima. Naših ima u proseku 1 mesečno (malo više ako se racunaju i deca te osobe kojima se po automatizmu oduzima). Sad isticu dečiji pasoši, 5 godina, a ako roditelji nisu znali jezik dovoljno...

Ne piše kad je pokrenuta procedura i zašto, kad su dobijena drzavljanstva. Samo da se povlaci na taj i taj dan, toj i toj osobi. Znam od ranije da se oduzima pored neznanja jezika i onima koji su varali, tj davali lažne krstenice, potvrde da nisu osuđivani, sto ima smisla jer ima nešto malo i po imenu i prezimenu mađara i iz Rumunije (njima pasoš i ne treba za rad).

Jednog takvog našeg sam i potražila na FB, 😂 vergla mađarski samo tako, maternji mu, sto li mu onda oduzese.🤫 99% naših “povučenih” cista srpska imena i prezimena, verovatno su slabo divanili madzarski.

morah
Поруке: 2
Придружен: Пон Нов 19, 2018 2:20 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од morah » Чет Дец 02, 2021 12:25 pm

treba da jasno procitati sta u madjarskom zakonu pise!! ostalo ne treba gurati u pricu.
a pise: bla bla da u roku od 10 godina, drzavljanstvo se moze oduzeti postupkom i ako se dokaze da je osoba: varala pri predaji dokumentacije i proveri jezika !!, znaci treba da vam dokazu da ste varali krivotvorili dokumenta ili da nste znali jezik, tada , a ne sada. moze 3 generacija madjara iz australije da doje po pasos i ne zna jezik, posle 10g(ne znam da li se promenulo na 20???) isti status imate. u roku od 10g moraju da dokazu da tada niste znali jezik! znaci ako je sluzbenik tada napisao da vi znate jezik, i sada se vama to ospori,onda taj sluzbenik je saucesnik itd.(drzava je tada potvrdila da znate jezik u dovoljnoj meri!!)

znaci nigde u zakonu ne pise: ako ne znas jezik ---> oduzece ti se drzavljanstvo i tacka.

tak
vi procesi nikom ne trebaju. uz to prilicneo realno je i cesto da ljudi koji su slabo znali jezik, posle 10g zaobrave i to malo.u ona vremena sluzbenici koji su "proveravali" jezik nisu bili za to obuceni, niti strucni! da se htelo znanje jezika utvrditi lako bi se to resilo u odgovarajucem institutu za strucnu proveru nivoa znanja jezika...itd...

quake84
Поруке: 6
Придружен: Пет Јан 28, 2022 2:32 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од quake84 » Пет Јан 28, 2022 2:47 pm

Mnogi od nas su sada u problemu, budući da većina nas na ovom forumu ne govorimo Madjarski. Meni je pasoš istekao ove godine, i veoma sam se neprijatno iznenadio kada sam video da je rok pomeren sa 10 na 20 godina, i sada ne znam šta da radim, budući da mi je pasoš neophodan a jezik mi je u jako lošem stanju.
Palo mi je nešto na pamet kako bih predupredio oduzimanje na budućem suđenju po žabli (eventualnom) na oduzimanje državljanstva. Šta mislite, da li ima smisla poslati Ambasadi random mail ili svojeručan dopis, u kome ih pitam nešto bezveze na madjarskom, tipa koja dokumenta treba da ponesem za pasoš, ili kako da zakažem temin i tražim pisani odgovor, kako bih kasnije na sudu imao dokaz da komuniciram na madjarskom?

cape011
Поруке: 54
Придружен: Чет Мај 31, 2018 3:26 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од cape011 » Чет Феб 03, 2022 10:03 am

quake84 пише:
Пет Јан 28, 2022 2:47 pm
Mnogi od nas su sada u problemu, budući da većina nas na ovom forumu ne govorimo Madjarski. Meni je pasoš istekao ove godine, i veoma sam se neprijatno iznenadio kada sam video da je rok pomeren sa 10 na 20 godina, i sada ne znam šta da radim, budući da mi je pasoš neophodan a jezik mi je u jako lošem stanju.
Palo mi je nešto na pamet kako bih predupredio oduzimanje na budućem suđenju po žabli (eventualnom) na oduzimanje državljanstva. Šta mislite, da li ima smisla poslati Ambasadi random mail ili svojeručan dopis, u kome ih pitam nešto bezveze na madjarskom, tipa koja dokumenta treba da ponesem za pasoš, ili kako da zakažem temin i tražim pisani odgovor, kako bih kasnije na sudu imao dokaz da komuniciram na madjarskom?
Bolje da prelistas sveske i knjige sa kursa na koji si isao pa da ponovo odes na neke casove i onda da predas zahtev za novi pasos/lk

Za neki broj meseci ces se podsetiti dosta stvari. Ne treba ne znam koliko veliko znanje jezika da se preda zahtev za pasos.
Bolje ulozi vreme i trud u ucenje i predaj normalno. To sto si planirao je nepotrebno. Sa druge strane ako bas hoces da se osiguras za najgoru varijantu, ako zivis u nekoj EU zemlji vec 5 godina trazi trajnu boravisnu dozvolu. Pa i ako nekad pokrenu proceduru da ti neko oduzme drzavljanstvo, bice ti sacuvana dozvola za rad i boravak u toj EU zemlji. Svakako, onome kome hoce da oduzmu drzavljanstvo moze da se zali na sudu. Angazuje advokada i pokusa da sacuva.

Procitao sam negde na forumu da je bio neki slucaj sa covekom iz Izraela koji je na sudu dobio spor kada su hteli da mu oduzmu madjarsko drzavljanstvo zbog slabog znanja jezika. Sud je dosudio da nije napravio prekrsaj i nije varao nego zivi u sredini gde se ne govori madjarski i da je zaboravio ali da je znao ranije. Sto je po meni i normalno.

Ako bi se neko preselio u Madjarsku na primer, taj bi naucio da prica jako dobro. U svakoj drugoj varijanti jezik se zaboravlja pogotovo posle 10 - 20 godina.

Jedino sto bi mi palo na pamet kao neki papir koji bi neko mogao da koristi na sudu kao neki dokaz je diploma znanja jezika koju je dobio iz skole stranih jezika.

Корисников грб
profesortoni
Поруке: 5
Придружен: Сре Феб 09, 2022 1:17 pm
Место: GB
Контакт:

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од profesortoni » Сре Феб 09, 2022 2:01 pm

Poštovani,
Učestvovao sam u sudskom procesu u Budimpešti gde se vršio pretres na temu poništenja mađarskog državljanstva (nepravilno je reći da se oduzima) na osnovu potpisane izjave u ZAHTEVU ZA REPATRIJACIJU da podnosilac zahteva razume i govori mađarski jezik. Osnov poništenja državljanstva je bio: pokušaj obmanjivanja Državnih organa u lažnoj izjavi.
Sva pravna akta nisu uspele dokazati (opravdati) da je osoba XY znala jezik pre 5 godina, da je zivotom u Nemackoj zaboravio, da ima potvrdu o znanju jezika. Sudija je samo rekao: neka ustane osoba XY i neka prezentuje svoje znanje jezika. Ako se ume predstaviti, odgovoriti na minimum pitanja o temi ličnih podataka, porodici, poslu, državljanstvo će mu i dalje biti aktivno.
Dakle Zakon se poziva na ono što ste vi izjavili i potpisali. Ne možete "izmisljati" rupu u zakonu.
Mada je advokat (placeni) pokusao da se vadi na nejasno definisanu zakonsku odredbu o nivou znanja, sud je osporio zalbu, jer nije zadovoljena zakonska odredba: "Podnosilac zahteva ume da prezentuje svoje licne podatke na jednostavan nacin na madjarskom jeziku, razume i daje odgovore na jednostavno potavljena pitanja".

Sudskim postupkom i zalbom dobijate DVA PUTA po POLA GODINE vremena. A za 1 godinu se moze nauciti madjarski jezok od NULE do prosecnog A2.

Ovim podacima zelim samo da ukazem na moguca desavanja.

cape011
Поруке: 54
Придружен: Чет Мај 31, 2018 3:26 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од cape011 » Нед Феб 20, 2022 2:44 pm

profesortoni пише:
Сре Феб 09, 2022 2:01 pm
Poštovani,
Učestvovao sam u sudskom procesu u Budimpešti gde se vršio pretres na temu poništenja mađarskog državljanstva (nepravilno je reći da se oduzima) na osnovu potpisane izjave u ZAHTEVU ZA REPATRIJACIJU da podnosilac zahteva razume i govori mađarski jezik. Osnov poništenja državljanstva je bio: pokušaj obmanjivanja Državnih organa u lažnoj izjavi.
Sva pravna akta nisu uspele dokazati (opravdati) da je osoba XY znala jezik pre 5 godina, da je zivotom u Nemackoj zaboravio, da ima potvrdu o znanju jezika. Sudija je samo rekao: neka ustane osoba XY i neka prezentuje svoje znanje jezika. Ako se ume predstaviti, odgovoriti na minimum pitanja o temi ličnih podataka, porodici, poslu, državljanstvo će mu i dalje biti aktivno.
Dakle Zakon se poziva na ono što ste vi izjavili i potpisali. Ne možete "izmisljati" rupu u zakonu.
Mada je advokat (placeni) pokusao da se vadi na nejasno definisanu zakonsku odredbu o nivou znanja, sud je osporio zalbu, jer nije zadovoljena zakonska odredba: "Podnosilac zahteva ume da prezentuje svoje licne podatke na jednostavan nacin na madjarskom jeziku, razume i daje odgovore na jednostavno potavljena pitanja".

Sudskim postupkom i zalbom dobijate DVA PUTA po POLA GODINE vremena. A za 1 godinu se moze nauciti madjarski jezok od NULE do prosecnog A2.

Ovim podacima zelim samo da ukazem na moguca desavanja.
Hvala na ovoj poruci. Na osnovu ovoga što ste napisali deluje da sudija zaista nije tražio mnogo i da skoro svako ko je učio jezik na nekom kursu radi predaje zahteva za naturalizaciju, ima dovoljno znanja da odgovori na ta jednostavna pitanja. Kao što kažete , za godinu dana mađarski jezik može da se nauči do nekog A2 nivoa, a verovatno i više u zavisnosti koliko je predznanje.

Ne znam koliko često naši ljudi dolaze u tu nepriliku. Potencijalni problem vidim u tome da taj postupak poništenja mogu da pokrenu u ambasadi, u opštini , i na još nekim mestima gde neko treba da obavi neki administrativni posao, a s obzirom da nije standardizovano koliko je to znanje jezika potrebano, svaki od tihh služnenika može paušalno da oceni nekoga i napravi mu problem.

Neko ko uspe da dobije spor na sudu, može za par meseci ponovo da dođe u istu situaciju i da ga drugi službenik opet označi kao neko ko ne zadovoljava uslove za naturalizaciju.

Пошаљи Одговор