Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Све што не спада у остале теме слободно пишите овде, питања, предлози, остало...
Abece
Поруке: 16
Придружен: Нед Јан 31, 2021 12:38 am

Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од Abece » Суб Феб 13, 2021 2:41 am

Skoro sam na nekom drugom forumu procitala da je produžen rok nakon koga se može oduzeti drzavljanstvo sa 10 na 20 godina i da je to ista ona odredba od ranije! Da li je to istina ?!? Ali samom dokumentu ne pominje se nista u vezi jezika, nego generalno na sticanje drzavljanstva prevarom.

Ako je istina, to komplikuje mnogima.

Bartman
Поруке: 31
Придружен: Сре Јул 08, 2020 4:09 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од Bartman » Суб Феб 13, 2021 9:06 am

Jeste, istina je. Pre mislim 2 godine je napravljen amandman zakona da sada 20 godina mogu da proveravaju. Meni je to lično rekla i konzulka kada sam prošle godine bio na razgovoru za podizanje državljanstva. Dakle svi koji su mućkali i koji su kupili državljanstvo tokom 2010-2012 a koji sada dolaze na produženje pasoša neka se spreme na proveru jezika.

cecili555
Поруке: 71
Придружен: Сре Мар 04, 2020 2:12 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од cecili555 » Суб Феб 13, 2021 2:03 pm

Oni koji su dobili drzevljanstvo na dobar dan i dovidjenja, svakako ce da imaju ozbiljne probleme. Dakle oni koji ne govore jezik..
Madjarski jezik bice potreban i u EU, mnogi se opuste i zaborave i to malo sto znaju.

Abece
Поруке: 16
Придружен: Нед Јан 31, 2021 12:38 am

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од Abece » Суб Феб 13, 2021 5:12 pm

Misterija rešena. Mi nismo dobili na dobar dan. Ucili smo 2 godine sigurno i prošli proveru van Mađarske. Problem je sto sve više povecavaju nivo jezika koji se smatra adekvatnim. Na nekim mestima na osnovu postova ljudi već prave problem ako nije na nivou maternjeg. Ko nije naučio u kući kao dete, taj nivo jedino može naučiti ako živi par godina u Mađarskoj i ide redovno na časove.

Naravno koliko sad verovati tim postovima o strasnim službenicima.

U svakom slučaju sada će sve više biti postova jer stiže vreme za obnovu pasoša mnogima. Valjda će biti više informacija kakva je situacija na terenu. Videće se da li imaju razumevanje za one sa nižim nivoom ili će preduzimati neke mere.

Elem, imamo još par godina do isteka pasoša, opet smo krenuli sa časovima, mada slabo to ide. Jedno je pričati biografiju, i druge teme koje su pitali na realno A2 nivou, a drugo oplesti po birokratski bez ikakvog razumevanja da usporiš, ponoviš, preformulišes da te neko razume.

cecili555
Поруке: 71
Придружен: Сре Мар 04, 2020 2:12 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од cecili555 » Суб Феб 13, 2021 5:56 pm

Nisu sluzbenici uopste strasni, oni samo jednu stvar traze od kandidata a to je da odgovoris na postavljeno pitanje, da li je to pitanje za nekoga lako ili tesko, to njih ne zanima. realno koristi se knjizevni jezik koji mnogi ne znaju. taj jezik nemoze za dve godine da se nauci to je malo vremenski. uostalom mnogi uce koliko misle da im je potrebno i to je to, neki izgube volju neki zapuste ucenje, svako je individua za sebe.

mirno
Поруке: 26
Придружен: Уто Јул 07, 2020 7:05 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од mirno » Суб Феб 13, 2021 7:17 pm

cecili555 пише:
Суб Феб 13, 2021 5:56 pm
Nisu sluzbenici uopste strasni, oni samo jednu stvar traze od kandidata a to je da odgovoris na postavljeno pitanje, da li je to pitanje za nekoga lako ili tesko, to njih ne zanima. realno koristi se knjizevni jezik koji mnogi ne znaju. taj jezik nemoze za dve godine da se nauci to je malo vremenski. uostalom mnogi uce koliko misle da im je potrebno i to je to, neki izgube volju neki zapuste ucenje, svako je individua za sebe.
Nije tacno da se trazi knjizevni jezik. Lupas bez veze. :roll: Sasvim regularna konverzacija i to je to. Cak i upotrebu modernih fraza niko nije zamerio.

Abece
Поруке: 16
Придружен: Нед Јан 31, 2021 12:38 am

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од Abece » Суб Феб 13, 2021 7:26 pm

Slažem se da ne može. Ne može nijedan jezik za to vreme da se nauci ako nije iz iste grupe jezika. Zašto su nas onda uopšte i puštali?!? Zašto je na plakati ambasade tada stajalo osnovni nivo komunikacije i razumevanja? Lepo su trebali reci, zao mi je, nije to dovoljno ni blizu. Morate nas sve razumeti. Valjda se primeti cim neko progovori kako govori i od kada. Mi ćemo za obnovu biti sigurno i na većem nivou nego sto smo bili na predaji, ali ne na B2 nivou koji podrazumeva takvo razumevanje da se snađeš na svako pitanje, izraz koje može da iskrsne .... Ovako planiraš svoj život, skucis se, uzmeš i kredit negde preko, potrosis velik novac za časove, odvajaš vreme za učenje i šta onda za 10 godina, nikom ništa, unište ti život za 5 minuta.

cecili555
Поруке: 71
Придружен: Сре Мар 04, 2020 2:12 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од cecili555 » Суб Феб 13, 2021 7:56 pm

De lupam po Bogu brate zeno pod imenom " mirno" sta si ne znam. :)
Mnogi ne prolaze upravo iz tog razloga sto znaju ove jednostavne fraze, a ne te njihove koje koriste, koje su mnogima komplikovane, jednostavno kada ne znas da odgovoris na neko takvo pitanje, nevredi ni da trazis da ti ponove to isto...
to se ne uci u prodavnici za to treba mnogo vremena i truda.

mirno
Поруке: 26
Придружен: Уто Јул 07, 2020 7:05 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од mirno » Суб Феб 13, 2021 8:12 pm

cecili555 пише:
Суб Феб 13, 2021 7:56 pm
De lupam po Bogu brate zeno pod imenom " mirno" sta si ne znam. :)
Mnogi ne prolaze upravo iz tog razloga sto znaju ove jednostavne fraze, a ne te njihove koje koriste, koje su mnogima komplikovane, jednostavno kada ne znas da odgovoris na neko takvo pitanje, nevredi ni da trazis da ti ponove to isto...
to se ne uci u prodavnici za to treba mnogo vremena i truda.
Nemoj dezinformisati narod na forumu i ne izigravaj "drama queen". Sad zbog ove korone, gotovo da, ni ne pitaju nista posebno. Samo ono osnovno.

I jos da pitam: koje je to "neko takvo pitanje"? Da nije mozda tumacenje nekog stiha Petefi Sandora?

Bartman
Поруке: 31
Придружен: Сре Јул 08, 2020 4:09 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од Bartman » Суб Феб 13, 2021 8:17 pm

Abece пише:
Суб Феб 13, 2021 5:12 pm
Misterija rešena. Mi nismo dobili na dobar dan. Ucili smo 2 godine sigurno i prošli proveru van Mađarske. Problem je sto sve više povecavaju nivo jezika koji se smatra adekvatnim. Na nekim mestima na osnovu postova ljudi već prave problem ako nije na nivou maternjeg. Ko nije naučio u kući kao dete, taj nivo jedino može naučiti ako živi par godina u Mađarskoj i ide redovno na časove.

Naravno koliko sad verovati tim postovima o strasnim službenicima.

U svakom slučaju sada će sve više biti postova jer stiže vreme za obnovu pasoša mnogima. Valjda će biti više informacija kakva je situacija na terenu. Videće se da li imaju razumevanje za one sa nižim nivoom ili će preduzimati neke mere.

Elem, imamo još par godina do isteka pasoša, opet smo krenuli sa časovima, mada slabo to ide. Jedno je pričati biografiju, i druge teme koje su pitali na realno A2 nivou, a drugo oplesti po birokratski bez ikakvog razumevanja da usporiš, ponoviš, preformulišes da te neko razume.
Na osnovu mog iskustva u Ambasadi u Beogradu mislim da nije neophodno da nivo jezika bude na niovu maternjeg i ne očekuje se neko književno znanje. U suštini bitno je da razumete šta vas pitaju i da znate da odgovorite, a ako ih niste razumeli ponoviće vam i pokušaće da vam kažu na drugi način. Ipak, očekuju se da znate o čemu pričate i da vam je gramatika i izražavanje OK. Mislim da je B1 nivo sasvim dovoljan da se sporazumete sa službenicima u Ambasadi. Svakako vam savetujem da pre odlaska u Ambasadu malo obnovite znanje jezika sa nastavnikom i da kada god možete slušate/pričate mađarski. Imate puno TV i radio kanala na mađarskom, tako da bi to trebalo da vam pomogne da održavate jezik ....

Пошаљи Одговор