Nakon dobijanja državljanstva - Novi početak

Све што не спада у остале теме слободно пишите овде, питања, предлози, остало...
cape011
Поруке: 54
Придружен: Чет Мај 31, 2018 3:26 pm

Nakon dobijanja državljanstva - Novi početak

Порука од cape011 » Чет Мај 31, 2018 3:41 pm

Pozdrav svima Vama koji ste uspešno prošli ceo proces dobijanja mađarskog državljanstva, a i Vama koji ste u tom procesu - želim Vam puno sreće!

Hteo bih da pokrenem temu vezanu za početak života u drugim zemljama kao EU državljanin.

Ja još uvek nisam načinio taj korak ali se spremam da uskoro to uradim. Svakako, svoja iskustva ću Vam preneti ovde na forumu.

Voleo bih da čujem Vaša iskustva vezana za procedure oko sređivanja raznih papira dozvola, smeštaja, posla, pravnih začkoljica u drugim EU/EFTA zemljama.

Nama je sada procedura daleko olakšana sa EU pasošem, ali možemo jedni drugima i dalje da pomognemo svojim iskustvima i savetima da dodatno olakšamo novi početak.

Da bih pokrenuo temu postaviću prvo pitanje.

Kako je izgledalo dobijanje radne dozvole u Švajcarskoj? Da li su Vam tražili dodatne papire iz Mađarske kao na primer izvod iz MKR, potvrda od suda da niste osuđivani? Da li prihvataju izvod iz MKR iz Srbije na međunarodnom obrascu?
Isto me to zanima za Austriju i Nemačku.

Hvala.
Pozdrav,
Petar

Brica
Поруке: 2
Придружен: Нед Окт 07, 2018 10:28 pm

Re: Nakon dobijanja državljanstva - Novi početak

Порука од Brica » Нед Окт 07, 2018 10:44 pm

Dragi Petre,

Skoro 6 meseci kasnije, koji je Vaš status?

Ja sam radio u Švajcarskoj poslednje 2 i po godine sa srpskim pasošem. Nije problem dobiti dozvolu kada imate ugovor za rad, a mislim da je državi Švajcarskoj, u konkretnom slučaju, nebitno iz koje zemlje dolazite. Pravila su pravila, što kažu... da bi nas udavila :)

Usput, ja sam večeras došao na ovaj forum da pogledam koji su razlozi ljudima da uzimaju madjarsko državljanstvo i šta rade s njim kada ga dobiju.... ili kakav plan imaju, dok su u procesu dobijanja mađarskog državljanstva. Bilo bi lepo da se razradi ova tema, a ima i vrlo lep, adekvatan naslov.

S obzirom da je ovo moj prvi upis na forum, kako to forumski bonton nalaže, par reči o sebi:

Iz Beograda sam i u poziciji da apliciram za mađarsko državljanstvo. Nisam siguran da ću to i uraditi, ali evo čitam pomalo, i razmišljam. Studirao sam u Budimpešti, doduše na engleskom, ali marđarski mi nije nimalo stran. Naravno to je bilo pre više od decenije, tako da bi mi svakako bilo potrebno osvežavanje pamćenja. Po struci sam inženjer, po zanimanju konsultant, imam posao, stan u BG, porodicu i dvoje male dece. Realno, najviše zbog njih tražim neki "novi početak", jer oni su na početku i voleo bih da im bude lakše u životu nego meni i popriličnom broju mojih sugrađana. Mađarska nije zemlja za koju smatram da nudi posebno dobar početak, mada je istina da je Budimpešta divan grad za život i uživanje. Za zarađivanje novca, mislim da ima boljih lokacija. Pozdrav svima!

Пошаљи Одговор