Ново правило?

Потребна документа и искуства при предаји, питања...
4332
Поруке: 4
Придружен: Чет Феб 13, 2020 8:25 pm

Ново правило?

Порука од 4332 » Чет Феб 13, 2020 11:13 pm

Недавно сам то пронашао на веб локацији:

"У Мађарској су живеле различите националности. Ако је ваш предак рођен на територији која је некад припадала Мађарској, али из њиховог матичног листа или крштења очигледно је да они нису држављани Мађарске, већ су припадали другој етничкој групи (нпр. Били су чешки, босански или словачки језик, итд.) не испуњавате услове за мађарско држављанство на основу те везе."

https://hungariancitizenship.eu/blog/hu ... an-or-not/

(На оригиналном енглеском: "Various nationalities used to live in Hungary. If your ancestor was born in a territory that used to belong to Hungary, but it is obvious from their birth certificate or baptism certificate that they were NOT Hungarian nationals but they belonged to another ethnic group (e.g. they were Czech or Bosnian or Slovakian, etc.), you are not eligible for Hungarian citizenship based on that relation.")

Никад раније нисам чуо ово правило. Да ли је тачно?

На пример, стари запис рођења Српске православне цркве у Хрватској јасно би показао да је дете српско. Ако се ово правило примењује, потомци немају право на мађарско држављанство. Али увек су ми говорили да ако је твој предак био мађарски држављанин пре Трианона, то је довољно. Чак и ако су такође "немачког" или "словачког" или "српског" националитета, и даље сте квалификовани.

Збуњен сам.

(Преведено на српски језик помоћу Гоогле преводиоца!)

Arhitekta
Поруке: 88
Придружен: Уто Феб 05, 2019 8:54 am

Re: Ново правило?

Порука од Arhitekta » Пет Феб 14, 2020 7:22 am

Besmislice. Ovo je proizvoljno tumačenje zakona i potpuno neutemeljeno u važećem zakonu o državljanstvu.

Trenutni zakon kaže:
Član 3a
(3) * Az (1) bekezdés b) és d) pontjában meghatározott feltételek fennállása esetén - kérelmére - kedvezményesen honosítható az a nem magyar állampolgár, akinek felmenője magyar állampolgár volt vagy valószínűsíti magyarországi származását, és magyar nyelvtudását igazolja.

Dakle, baza za naturalizaciju je DRŽAVLJANSTVO PRETKA, A NE NJEGOVA NACIONALNOST. Neki očigledno i dalje brkaju te termine. Državljanstvo je mađarsko, po nacionalnoj pripadnosti osoba može biti Čeh, Slovak, Hrvat, Srbin, Rumun itd. Kako bi neko određivao "mađarstvo" nekog imena, posebno kod gomile ljudi koji su iz mešanih brakova i gde se na osnovu imena ne može lako proceniti koje nacionalnosti je on ili njegovi roditelji. Za razliku od nekih drugih država u regionu, Mađarska sa svojom multietničkom istorijom ne diskriminište svoje državljane zbog etničke ili nacionalne pripadnosti, ne uskraćuje prava ili favorizuje zbog imena, i dokle god je prihvatate kao svoju državu, ona će prihvatiti i vas.

Takođe, važno je pogledati izvor, tj. čiji je sajt. Ovaj sajt nema veze sa Vladom mađarske niti državnim organima, u pitanju je privatna organizacija koja se bavi pravnom pomoći i ima neko čudno shvatanje zakona.

Evo iz iskustva korisnika, dva glavna uslova su dokazati povezanost sa pretkom koji je živeo u sklopu Kraljevine Ugarske do 1921 i solidno poznavanje mađarskog jezika. Može vam se predak zvati Janoš Esterhazi, ako ne umete da beknete i da se normalno sporazumete na mađarskom, šalju kući. Takođe, možete biti iz porodice Radmilovića iz okoline Sente, ako umete da razgovarate na mađarskom i obavite intervju, prolazite. Dakle, jezik jezik i jezik.

4332
Поруке: 4
Придружен: Чет Феб 13, 2020 8:25 pm

Re: Ново правило?

Порука од 4332 » Пет Феб 14, 2020 6:17 pm

Köszönöm szépen!

lyddi
Поруке: 4
Придружен: Суб Сеп 19, 2020 7:01 am

Re: Ново правило?

Порука од lyddi » Суб Сеп 19, 2020 7:10 am

I mene ovo zanima jer sam istu informaciju dobila iz Konzulata. Rekli su mi da bih bila odbijena jer ni ja ni deda nismo Madjari. (On je rodjen 1913. u Slavoniji) Nadam se da je greška. Kako može ovo da se proveri?

rumba09
Поруке: 24
Придружен: Пон Нов 18, 2019 4:43 pm

Re: Ново правило?

Порука од rumba09 » Суб Сеп 19, 2020 8:17 am

lyddi пише:
Суб Сеп 19, 2020 7:10 am
I mene ovo zanima jer sam istu informaciju dobila iz Konzulata. Rekli su mi da bih bila odbijena jer ni ja ni deda nismo Madjari. (On je rodjen 1913. u Slavoniji) Nadam se da je greška. Kako može ovo da se proveri?
Iz subotičkog konzulata? Kada ste ih pitali?

lyddi
Поруке: 4
Придружен: Суб Сеп 19, 2020 7:01 am

Re: Ново правило?

Порука од lyddi » Суб Сеп 19, 2020 9:21 am

Ne. Beograd. Drugarica mi je juče javila. Drug joj tamo radi.

rumba09
Поруке: 24
Придружен: Пон Нов 18, 2019 4:43 pm

Re: Ново правило?

Порука од rumba09 » Суб Сеп 19, 2020 10:42 am

lyddi пише:
Суб Сеп 19, 2020 9:21 am
Ne. Beograd. Drugarica mi je juče javila. Drug joj tamo radi.
Nije baš jasno šta je drug hteo da kaže.
Po zakonu, koji je i dalje aktuelan, nikako ne može biti tako.
Sa druge strane, prećutno, ko će znati.. možda samo vezano za BG?

lyddi
Поруке: 4
Придружен: Суб Сеп 19, 2020 7:01 am

Re: Ново правило?

Порука од lyddi » Суб Сеп 19, 2020 11:04 am

Pa ja stvarno ne znam šta da mislim niti šta da očekujem. Da li je moguće da oni imaju slobodu da tumače zakon po sopstvenom nahođenju i na osnovu toga odbijaju ljude?

mikkel97
Поруке: 4
Придружен: Суб Феб 01, 2020 7:44 am

Re: Ново правило?

Порука од mikkel97 » Нед Сеп 20, 2020 9:39 am

Pozdrav svima :D
Ja sam dobio drzavljanstvo republike madjarske u januaru.Predao sam u beogradu. Proreklom sam iz ns.NEMAM madjarsko ime i prezime nego cisto srpsko,grana po kojoj sam imao pravo da na drzavljanstvo je apsolutno slovacka i niti jednog madjarskog pretka nemam ni ujednoj lozi.Tako da ne moj te pricati gluposti...Da se igrom slucaja japanac rodio na prostoru kraljevine madjarske i da njegovi potomci mogu da dokazu to bilo kojim dokumentom iz tog doba kao i jasnu rodoslovnu liniju do njega automacki sticu pravo na madjarsko drzavljanstvo.

Pozdrav :D

lyddi
Поруке: 4
Придружен: Суб Сеп 19, 2020 7:01 am

Re: Ново правило?

Порука од lyddi » Нед Сеп 20, 2020 11:24 am

Hvala puno na odgovoru. Ocigledno kruze dezinformacije.

Пошаљи Одговор