Dokumenta i nedoumice? Spremite kokice...

Потребна документа и искуства при предаји, питања...
milanhun
Поруке: 1
Придружен: Уто Мар 19, 2024 10:42 pm

Dokumenta i nedoumice? Spremite kokice...

Порука од milanhun » Уто Мар 19, 2024 10:51 pm

Dobro veče svima!

Drago mi je da sam naleteo na ovaj forum i da vidim zajednicu koja tako pomaže. Nedavno sam se upustio u istraživanje osnova koje navodno imam za sticanje mađarskog državljanstva, ali imam niz nedoumica koje pokušavam otkloniti. Ispisaću detaljno o čemu je reč u nadi da neko ima ko može da pomogne.

Moj pradeda je rođen 1914. u Jazberenju. Kao mali sa 6 godina sa porodicom se doselio u okolinu Beograda. Kršten je tamo kao Ištvan, a ovde je bio Stevan (domaća dokumenta su mu na Stevan). Ne znam da li je za života imao izvađeno mađarsko državljanstvo, iako koliko mi je poznato...imao je jus solis.

Ja sam sad voljan da se upustim u proces, ali bih pre eventualnog učenja jezika voleo da razrešim administrativne prepreke.

Čitajući forum i sva pominjanja izvoda, nisam razumeo
1) da li je dovoljan izvod iz matične knjige umrlih u Srbiji kojim se potvrđuje da je tamo rođen ili mi je neophodan izvod iz opštine Jazberenj?
2) da li se isti može pribaviti bez ličnog odlaska tamo? Pitam pošto nije mali put od Beograda do tamo, posebno ako se uzme u obzir da ni ja, niti bilo ko od mojih zna jezik, što je dodatna poteškoća.
3) Čuo sam od babe (njegova ćerka) da je u domaćim knjigama upisan da je rođen ovde, ,,jer im je tako najlakše bilo". Iako je nedvosmisleno rođen tamo i trebalo bi da o tome postoji dokaz u matičnim ili crkvenim knjigama. Ja imam njegovo puno kršteno ime u Mađarskoj, znam tačan datum i mesto rođenja. Imam i oca roditelja i sl. S tim u vezi, da li je problem ako u domaćem izvodu piše da je rođen ovde, a postoji mađarski koji potvrđuje da je rođen tamo? Da li je problem ako je u domaćim izvodima pod imenom Stevan, a tamo je kršten kao Ištvan? S obzirom da je Stevan srpska verzija istog imena.

Evo, lomim glavu. Pustio sam mejlove nekoj službenici tamošnje opštine, ali nemam neka očekivanja od toga. Ali polažem nadu da neko ovde ima iskustvo slično mom i da će značiti drugima u buduće kada budu čitali.

Unapred zahvalan!

Adi_TM
Поруке: 9
Придружен: Пон Феб 06, 2023 9:31 pm

Re: Dokumenta i nedoumice? Spremite kokice...

Порука од Adi_TM » Чет Мар 21, 2024 4:15 pm

My great-grandfather was born as "Pál", and the romanian authorities changed his name to "Pavel", I am not sure if this happened after 1920, or 1945, because the communists were known for such name changes.

The baptismal records show his name as "Pál", but, the official documents issued by the romanian state all had the name "Pavel".
I think that the death record might be enough, since, at the time of birth, Jászberény was (and still is) a city in Hungary, and this proves that you are have a link with Hungary.

Nikola127
Поруке: 10
Придружен: Пет Апр 28, 2023 8:42 pm

Re: Dokumenta i nedoumice? Spremite kokice...

Порука од Nikola127 » Пет Мар 22, 2024 1:22 pm

Mislim da ti je tu jedini problem da dobijes iz madjarske izvod iz MKR, taj izvod ce ti biti ceo na madjarskom i to je dobro, i onda skupis ostale izvode koji spajaju tvog pradedu i tebe i tjt. Jedna napomena, predak koji ide posle tvog pradede, a ciji ce izvod biti na srpskom, njemu ce ime roditelja pisati Stevan(ime tvog pretka). Moras naglasiti prilikom prevoda da se i tu ime prevede u István. U smislu nije problem sa imenima, a ako vadis njegov izvod iz HU kao sto bi trebao ne treba ti odavde.

Cika Sima
Поруке: 2
Придружен: Нед Окт 29, 2023 9:53 pm

Re: Dokumenta i nedoumice? Spremite kokice...

Порука од Cika Sima » Чет Апр 11, 2024 5:16 pm

Pozdrav.

najpre napisi gde zivis?

Dovoljan je izvod iz matične knjige umrlih iz Srbije ako u njemu pise da je mesto rodjenja Jazberenj Madjarska.
Imao je drzavljanstvo Madjarske po rodjenju koje je izgubio kada je primio nase. Ali ovo i jeste VISSZAHONOSITAS, tj repatrijacija.
Izvod iz MKU za pradedu mozes dobiti kod bilo kog maticara u Srbiji a ako ga nema u sistemu onda ides u mesto smrti pradede i tamo ti maticar nadje u knjigama i upise u sistem.
Ne negadjaj nego najpre odi do najblizeg maticara i pogledaj sta sve pise u pradedinoj umrlici.

Sa srecom.

Пошаљи Одговор